1034 Budapest, Nagyszombat utca 19. | Telefon/fax: (+36 1) 388-7120
Főoldal » Magyar munkaközösség események » Bolyongások -Múzeumpedagógiai foglalkozás a Kiscelli Múzeumban

Bolyongások -Múzeumpedagógiai foglalkozás a Kiscelli Múzeumban

A 10.a osztály 2025. március 25-én Molnárné Vámos Katalin tanárnő szervezésében és Taller Balázs Bonifác tanárjelölt kíséretében meglátogatta a Kiscelli Múzeum Ország Lili-kiállítását. A múzeumpedagógiai foglalkozást Árvai Mária, a kiállítás kurátora és Bauernhuber Enikő múzeumpedagógus vezette. A templomtér szakrális kiállítási térként szolgál, melyet a látványosan elhelyezett képek, grafikák, bábok és tablók tesznek különlegessé.

A 90 perces foglalkozás első részében a diákok igaz-hamis játék segítségével ismerkedhettek meg a művésznő életével és azokkal a súlyos emberi és történelmi traumákkal, melyeket ő átélt, s melyek jelentősen hatottak alkotásaira. A második rész izgalmas felfedezésre csábította a fiatalokat. Az egyes tematikus terek (pl. ikonok, városos képek, Popeii, bábjátékok, ezoterikus korszak stb.) megismerése egy-egy feladatlap kitöltésének és egy kincsesláda megnyitásának segítségével zajlott. Igazi interdiszciplináris kalandnak voltunk részesei, hiszen a ládákból a csokik mellett irodalmi szövegek (Pilinszky János, Weöres Sándor, Károlyi Amy, Galgóczi Erzsébet) kerültek elő, melyeket párba lehetett állítani egy-egy Ország Lili-alkotással.

Mind a tanároknak, mind a diákoknak nagyon tetszett a foglalkozás, hálásan köszönjük  Árvai Mária és Bauernhuber Enikő lelkes munkáját.

Néhány „kilépőcédula” a foglalkozás után:

„Nagyon jó volt az előadás, mosolygós, barátságos közeg, jó volt hallgatni.”

„Jó volt, hogy minden csapatnak külön helyen voltak a feladatai, és nem volt tömeg.”

„Tetszett, hogy interaktív feladatok voltak.”

„Nagyon szép volt a bemutatóterem, és a festmények is különleges hangulatot kölcsönöztek az egésznek.”

„A kurátor mesélő tanítása engem nagyon lekötött, mert lélek és elmélyedés volt a beszédében.”

„Az az alkotási módszer tetszett, hogy a történelmet egymásra rakódott rétegekként képzeli el a művésznő, melyeket ő fel/megkapar. De mint József Attila óta tudjuk: „és megint fölnéztem az égre álmaim gőzei alól/ s láttam, a törvény szövedéke/ mindíg fölfeslik valahol.” – Molnárné Vámos Katalin magyartanár

„Nagyon jó ötletnek tartom, hogy a kiállításhoz választott irodalmi párbeszédszövegeket a dobozokba rejtették, így úgymond meg kellett küzdeni értük, ezáltal az érdeklődés is természetes módon növekedett meg irányukba.” – Taller Balázs Bonifác tanárjelölt.