Főoldal » Erasmus+ 23/24 » Csernus Magdolna beszámolója

Csernus Magdolna beszámolója

2024. augusztus 11-17-ig az Erasmus + keretén belül, egy nemzetközi tanári képzésen vettem részt Reykjavíkban, Izland fővárosában. A tanfolyamot a Smart Teachers Play More cég szervezte.
Alkalmazkodni kellett az időjárás viszontagságaihoz, hiszen 10-11 fok volt, esővel, de nagyon nagy lelki békével, amit a természet és a helyi emberek sugároztak. Egy izlandi családnál laktam, ahol a családfő sok érdekes dologról mesélt nap mint nap. Megtapasztalhattam azt is, ha kisüt a nap, az ember egy grill-party kellős közepén találja magát. Az izlandi emberek hálásak, megbecsülik azt, amit kaptak a természettől.
A képzés alapja is hasonló gondolatokkal bírt. A pozitív szemléletmód kialakítása mellett megértették velünk, hogy a test edzésével párhuzamosan a gondolatok különböző szintű edzése is rendkívül fontos.
A kurzusom címe: „Mindfulness and Meditation” vagyis tudatosság és meditáció. Olyan tevékenységeket, játékokat tanultunk, amely egy nyugodt, sikeres osztálytermi kultúra megteremtéséhez járul hozzá. Koncentrációfejlesztő játékok mellett, különböző légzőgyakorlatokat végeztünk. Betekintést kaptunk a jóga és a Pilates világába is. Célként tűztük ki, hogy a mindennapi rutin része legyen a mindfulness és a meditációs gyakorlatok, az önbecsülés és az empátia növelése érdekében.
A tanfolyam vezetője testnevelő-jóga-mindfulness tanárként vezette a csoportot, ahol cseh, francia, görög, lengyel, német, portugál kollégákkal végeztük a feladatokat.
A kurzus betekintést adott az izlandi iskolarendszerbe is, mind elméleti szinten mind gyakorlatban is. Reykjavík külvárosában egy állami iskolába látogattunk el, megtapasztalhattuk a gyakorlatba is mind azt, amit addig a foglalkozásokon gyakoroltunk. Hatalmas alapterületen volt az iskola, nagy osztálytermekkel kis létszámokkal. Az izlandi diákok, minden igényt kielégítve tanulhatnak az iskolájukban, ahol nagyon sok gyakorlati képzést kapnak.
Az egy hetes tanfolyamunk szervezője mindent megadott a jólétünkért. A képzés szüneteiben igazi izlandi finomságokat ehettünk és a kulturális estén a különböző országokból érkező kollégák érdekes bemutatóit hallgattuk, figyeltük.
Közös délutáni kirándulásokon is részt vettünk. Sikerült eljutni a tavaszi lávakitörés helyszínére, valamint melegvízű patakokban ülni, pihenni, relaxálni. Eljutottam hőforrásokhoz is. Nagy élmény volt a végtelen természetben órákig gyalogolni ahol csönd és béke fogadott a különleges egyszerű növényvilág kellős közepén. Bejártam Reykjavík minden kis utcáját. Nem volt nehéz, hiszen egy kisváros ez a főváros, ráadásul a nap még jóval 22.00 után is a horizont felett látható – még augusztus végén is.
Hálásan köszönöm mindenkinek, aki részese volt annak, hogy ismét eljuthattam Izlandra. Különleges helyszínről, különleges és maradandó gondolatokkal tértem haza. Kívánom mindenkinek, hogy egyszer tapasztalja meg. Megéri 🙂

Csernus Magdolna testnevelő tanár, mentortanár – Óbudai Árpád Gimnázium