Főoldal » Magyar munkaközösség események » Színházi adaptációk a Bajor-villában

Színházi adaptációk a Bajor-villában

A 11.-es magyar faktosoknak kihelyezett irodalomórájuk volt a Bajor Gizi Színészmúzeumban. Az órán a diákok Shakespeare Romeo és Júlia c. drámájának több színpadi feldolgozásába nézhettek bele, a párhuzamos jeleneteket Stirling Zsófia, a múzeum munkatársa válogatta. A báli-, az erkély- és a Dajka-Júlia kettősének jelenete Ruszt József (Független Színpad, 1990), Lukáts Andor (kaposvári Csiky Gergely Színház, 1992), Bocsárdi László (sepsiszentgyörgyi Tamási Áron Színház, 2002) és Alföldi Róbert (Új Színház, 2006) rendezésében elevenedett meg. Az óra elsősorban a női alakításokra koncentrált, hiszen érdemes megvizsgálni a női szereplők közti generációs különbségeket is a műben. A diákokkal folytatott beszélgetésből kiderült, hogy leginkább a szívükhöz a klasszikus kaposvári rendezés állt, Börcsök Enikő (Júlia) és Molnár Piroska (Dajka) alakítása igen meggyőző volt számukra. Szokatlan és egyben groteszknek hatott a Bocsárdi féle báli jelenet, amely olyan volt, mint egy újkori haláltánc, az Alföldi rendezés érdekessége pedig a színház épületének adottságaiban rejlett.

A beszélgetés után a csoport megtekintette a Múzeum jelenlegi kiállítását, mely Petőfit mint vándorszínészt mutatja be és megcsodálták Bajor Gizi egykori otthonának és a Nemzeti Színház különböző korszakainak relikviáit is. A programot Fülöp Katalin tanárnő szervezte és a csoportot a Bajor-villába elkísérte Kürtösi Balázs tanár úr is.