Főoldal » Erasmus+ 23/24 » Trollok és tündérek földjén – Belley Kinga beszámolója

Trollok és tündérek földjén – Belley Kinga beszámolója

2024. július 14-27. vettem részt az Erasmus+ keretei között két, 1-1 hetes továbbképzésen Reykjavíkban, Izlandon, a PMS. Az első héten a Greener School for a Sustainable Future című tanfolyamon vettem részt. A kurzus a klímaváltozásnak az oktatásban való lehetséges megjelenési formáit járta körül. Tisztáztuk a témához kapcsolódó fogalmakat, az egyéni felelősség kérdését, a lehetséges megoldásokat, megismerkedtünk egymás országainak jó gyakorlataival és rengeteg ötletet, linket és játékot kaptunk a téma alapos feldolgozásához a kurzus vezetőjétől. Szerencsére a képző intézmény fontosnak tartja, hogy az elméleti oktatás mellett a gyakorlatnak is jusson szerep, ezért ellátogattunk Izland legnagyobb és a világ 8. legnagyobb geotermikus hőerőművébe, a Hellisheidi erőműbe, ahol az idegenvezető elmagyarázta és bemutatta az erőmű működését. Az erőmű szolgáltatja Reykjavík és környékének teljes energia ellátását. Második utunk a Fridheimar üvegházakhoz vezetett. Az üvegház arról nevezetes, hogy 11 hónapon át képesek paradicsomot termeszteni a mesterséges fényforrásokkal és az állandó meleg hőmérséklet fenntartásával. Az ötféle paradicsom mellett kígyóuborkát és bazsalikomot termesztenek. Az étteremben a saját termesztésű paradicsomlevest házilag sütött, friss kenyérrel kínálják a látogatóknak. A termékeket természetesen meg lehet vásárolni a birtokon lévő boltban vagy az interneten.

Második kurzusom, a Body-Mind-Nature Connection:Well-Being for a Fully Awareness and Healthy Lifestyle szorosan kapcsolódott az első héten tanultakhoz. Ezen a héten az egészséges, fehérjében gazdag, szénhidrátban szegény étrenddel ismerkedtünk meg. Trénerünk minden reggel próbareggelit készített számunkra, hogy mindenki megtalálja az ízlésének legmegfelelőbb egészséges reggelit. Reggeli után mindennap a közeli parkba mentünk, ahol különféle légzéstechnikákat és szabadtéri csapatépítő vagy versenyfeladatokat oldottunk meg. Foglalkoztunk még japán kalligráfiával és a jugaad módszerrel.

A foglalkozások általában kettőig tartottak, de a délután sem múlt el eseménytelenül. Képzőintézményünk szinte minden délutánra fakultatív programot szervezett, így eljutottunk a főbb múzeumokba (Perlan, Settlement and Egils Saga Center, Arbaer Open Air Museum ) és láttuk a leggyönyörűbb természti csodákat (Blue Lagoon, Seljalandsfoss, Glújfrafoss, Solheimajökull gleccser, Black Beach, Diamond Beach, Dyrhoaley, Vík és még sok más).